Benátky nad Jizerou
Zásobování obyvatelstva
Nepřehlédnutelnou dominantou nad Benátkami nad Jizerou je 30 metrů vysoký věžový vodojem dokončený roku 1930 pražskou firmou Lanna. Původní stroze vypadající podoba věžového vodojemu nebyla realizována a přistoupilo se tak k velmi zdařilému architektonickému návrhu architekta Františka Jandy. Ten pojal benátský vodojem v konstruktivistickém duchu v podobě čtyř dominantních z vnějšku zaoblených železobetonových pilířů doplněných v nosné části neomítaným zdivem a nesoucích válcovou železobetonovou nádrž s rovným dnem o objemu 240 m3. Objekt je zakončen plochou střechou. Přístup pod nádrž zajišťuje betonové segmentové schodiště doplněné revizními lávkami, nad nádrž vede jejím středem průlezná šachtice s ocelovým žebříkem.
Na vodojemu, který je stále v provozu, byly v roce 2009 zahájeny rekonstrukční práce. Během nich byla na střechu umístěna téměř devět metrů vysoká a 14 tun vážící ocelová konstrukce sloužící k upevnění velkého množství telekomunikační techniky.
František Janda je autorem celé řady věžových vodojemů u nás – například v Poděbradech, Kolíně, Jaroměři, Týništi nad Orlicí nebo v Bělé pod Bezdězem.
Státní okresní archiv Mladá Boleslav (SOkA Mladá Boleslav), Archiv města Nové Benátky 1612–1945, i. č. 968.
Národní technické muzeum – Archiv architektury a stavitelství, Janda František 1910–1935, neinventarizováno.
PAVLÍK, Otakar: Věžové vodojemy na Mladoboleslavsku. Mladá Boleslav 2012, s. 46.